Похвално слово за е-книгата
Признавам – пристрастен съм. Аз много харесвам моя четец на е-книги.
Чувал съм хора да казват, че нищо не може да замени книгата от хартия. Съвсем друго е като я държиш, съвсем друг аромат, съвсем друг външен вид, съвсем друго усещане. Така е. Аз много харесвам хартиените книги. Хубавите хартиени книги за мен са произведение на изкуството. От две години обаче аз чета предимно с моя четец за е-книги и с нетърпение чакам деня, когато всички книги и в България ще се публикуват както на хартия, така и като е-книги. Тогава вече няма да си купувам хартиени книги, може би само от време на време като глезотия, за удоволствие и, разбира се, като подарък.
Защо изневерих на хартиената книга? Причините са няколко – вкъщи вече няма място за книги, е-книгите са по-евтини и най-вече защото е-книгите са по-добри за четене. Ако някой е тръгнал да ми възразява, нека да задържи за малко, ще поясня думите си.
Преди десетина години при един генерален ремонт с жена ми преброихме колко книги сме насъбрали – излязоха кръгло 4000. Сега никой не може да каже колко точно са станали, но със сигурност са над 4500. Представете си какъв куп книги са това! И как се търси сред тях тази, която си си наумил да четеш! Сега да ви кажа за четеца ми за е-книги – той е марка Hanlin V3+, китайски и е страхотна машина! Ето го как изглежда:
Това устройство поддържа допълнителна памет до 16 Gb. В такава памет могат да се запишат повече е-книги, отколкото двамата с жена ми сме събрали за целия си живот! И те винаги могат да ти бъдат под ръка, не в джоба, но в чантата. Толкова е удобно всичките ти книга да са на разстояние три-четири натискания на копчета, че вече не си правя труда да ровя из библиотеката ни – като ми потрябва някоя книга, изтеглям я във вид на е-книга (във връзка с ACTA, PIPA, SOPA и декларираното от мен в други публикации убеждение, че авторските права трябва да се спазват, отварям тази скоба за да кажа, че щом съм си купил книгата на хартия, имам право да я чета и в е-вид. Това – за да избегнем излишни спорове по друга тема. Сега затварям скобата), качвам я на рийдъра (ех, че дума!) и щастлив я чета.
Покупката на книга на днешно време си е сериозна инвестиция. Ако в семейството ти сте трима и четете по книга на седмица, тоест купувате по 12 книги месечно, това прави 120 до 240 лева разход за книги. Да не са толкова, наполовина да са – пак си е сума, поне според мен (това са 5 до 10 бутилки ракия!!!). Е-книгите, като изключим някои нелепи изхвърляния, нормално струват 2 до 3 лева. Аз например моите ги продавам по левче, не, че народът се е затърчал да плаща, като може да ги чете безплатно (за това друг път), но важното е, че цената е нормална и постижима.
Защо е-книгите са по-добри за четене? Защото образът на екрана им е много по-четлив дори и от днешните книги, които са с качествено полиграфическо изпълнение, да не говорим за книгите от байтошово време, отпечатани с висок печат върху нещо като амбалажна хартия. Буквите на екрана са 100 процента черни, фонът е 100 процента бял. Едно важно уточнение – говорим за e-ink екраните! Не се лъжете да си купувате четци за е-книги с цветни дисплеи, като на таблетите. Те са подходящи за гледане на картинки, но не и за четене на книги! Едно от основните качества на e-ink екрана е, че няма задно осветление, тоест той се разчита по същия начин, по който разчитаме книгата – трябва ни странично осветление. Затова очите не се уморяват така, както от екраните със задно осветление. На мен лично толкова ми е комфортно четенето от такъв екран, че когато имам да прегледам по-голям ръкопис, не го чета на компютъра, ами набързо го конвертирам във формат fb2 и го качвам като е-книга на четеца. (Добавка - вече има е-инк екрани със задно осветление, както при таблетите, практично е, макар да изчезва основното предимство на тези екрани, но пък на път примерно не винаги имаш под ръка лампа.)
Ще кажете – а нямат ли недостатъци тези четци за е-книги? Имат, разбира се. Основният недостатък е, че все още процесорите им са слабички и оперативната им памет е малка. Затова книги, по-големи от 1 до 1.5 Mb се зареждат много дълго и често четецът блокира по време на зареждането. Това е малък кахър – под “по-дълго” разбирам към минута, но блокирането е неприятно, трябва да рестартираш четеца. За да не се плашите излишно, ще кажа, че толкова тежки са е-книги с много картинки, една голяма книга, примерно “Приключенията на добрия войник Швейк през Първата световна война”, когато е само текст се зарежда за петнайсетина секунди. Освен това има редактори, с които с три-четири щракания с мишката можеш да изрежеш картинките от е-книгата и тогава тя доста олеква. (Добавка - интересно, но моят сигурно се разработи, вече зарежда спокойно и книги по 5, 6 и даже 8 мегабайта, с илюстрации, при това приемливо бързо - за 15-20-30 секунди.)
Няколко думи за прелистването при e-ink екраните. Чел съм отзиви, че прелистването при тях е бавно. Според мен то отнема толкова, колкото и при хартиените книги – примерно половин секунда, докато мигнеш и новата страница се е заредила. Разбира се, ако в това време си се втренчил в екрана, ще видиш как прочетената страница изчезва и на нейно място се появява новата.
Какво трябва да се има предвид когато се купува четец за е-книги?
Най-важното е той да е с e-ink екран. Освен, че е приятен за очите, той харчи много по-малко ток – само при прелистване, а не през цялото време, тоест, теоретично, ако оставите една e-книга без да прелиствате, четецът ще стои включен с месеци и години. Моя четец го зареждам веднъж на месец – месец и половина когато индикаторът на напрежението на батериите му покаже разреждане до към 30 процента. (Добавка - след няколко години усилена работа батерията му поиздъхна и сега го зареждам на около 3 седмици.) Зареждането трае петнайсетина часа. Малка подробност – индикаторът за състоянието на батериите се обновява при прелистване, тоест, за да видите зареден ли е акумулаторът, трябва да прелистите веднъж-дваж.
Какъв да е размерът на екрана? Моят е 6 инча и е идеален. Прочетох, че има 7-инчови и дори 9-инчови, първо ми се прищя да си взема такъв, но като размислих, няма голям смисъл. Има по-стари, 5-инчови, смятам, че и те вършат работа, но по-добре да е 6 инча – на такъв екран се чете удобно, текстът изглежда като големина на буквите и на “печатното” поле също както в хартиена книга.
Да има ли клавиатура с букви? Не ми се струва нужно, устройството е за четене, не за писане, ако толкова трябва да си запишеш нещо кратко, запиши си го в телефона, пък да пишеш разкази на четеца за е-книги – това не ми се вижда вероятно.
Какви формати да поддържа? Аз чета книги във формат fb2. Той идеално е съвместим с кирилица, размерът на файловете е разумно голям, има много книги в такъв формат, големината на буквите може да се променя от много ситни до много големи и текстът се пренарежда добре. Другият популярен формат epub не тръгна на моя четец както трябва с кирилицата и понеже не ми бе нужен, не се занимавах повече с него. Много четци поддържат форматите txt, doc и pdf. На практика това няма стойност – txt и doc не се мащабират добре, pdf или е миниатюрен, или като се увеличи става мазало. Реално се работи само с форматите за е-книги, те затова са и създадени, за е-книги. Тъй че гледайте четецът да поддържа fb2 и epub.
Накрая една много полезна връзка към Online FB2 converter – конвертира текст в най-популярните формати за е-книги. От опит установих, че най-добре се конвертира текст от формат rtf.
Comments
Post a Comment